“Çok sıkıldım!”… İçinde bulunduğumuz bu dönemde aile üyelerinizin bu cümleyi kullandığını çok sık duyuyorsunuzdur. Sıkılmamak için her daim evde yapabileceğiniz yaratıcı aktiviteler bulabilirsiniz. Sadece biraz düşünmeye ve hayal gücüne ihtiyacınız var! Yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerin listesi asla bitmez! Ailece yapılacak aktiviteler ruh sağlığımızı korumak için çok yararlı olabilir. Anne babayla birlikte yapılan aktiviteler çocuklarımızın kaygıdan uzak kalmasına ve anı yaşamalarına yardımcı olabilir. Unutulmamalıdır ki bir çocuk veya erişkin için “kendini faydalı hissetmek” ya da “bir şeyi başarabilme duygusu” en önemli ruhsal desteklerdir. Bu dönemde sabah akşam yüzlerce kaynaktan haber takip etmektense çocuklarla birlikte kaliteli vakit geçirmek, çocukları olduğu kadar ebeveynleri de bir nebze olsun rahatlatacaktır.  Sizler için evde uygulayabileceğiniz aktiviteler paylaşıyorum. Keyfini çıkarın!

 • Çocuklarla ebeveynin çocuğun yönlendirdiği bir oyun (20-30 dakika) oynamaları çok yararlı olabilir. Çocuğun yönlendirdiği oyuna katılan ebeveynin aklında iş veya ev işleri ile ilgili hiçbir şey olmamalıdır. Bu özel zaman, çocuğun kaygı ve korkularını ifade etmesini sağlayabilir, ayrıca ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirebilir.
 • Hep birlikte mutfağa girip yemek yapabilirsiniz. Kesme, doğrama gibi işleri siz yapın, ancak karıştırma ve süsleme gibi işleri çocuklarınıza bırakarak onların da keyif almasını sağlayın. Emin olun şimdiye  kadar yaptığınız en güzel yemeği yiyeceksiniz.
 • Televizyonda hiç yemek programı izlediniz mi? Yemek pişirmek, popülaritesini hep koruyan bir aktivite. Aslında bu günlerde yemek pişirmekle alakalı programlarda çok popüler. Denemek istediğiniz yemek tarifini seçin, kendi yemek şovunuzu yapıyormuş gibi seçtiğiniz tarifi yapın ve videoya alın. Bütün aile üyelerini de sürece katın. Çektiğiniz videoyu izlerken çok eğleneceksiniz!
 • Evde herkesin katıldığı, televizyon ve teknolojik materyallerin açık olmadığı kitap okuma saatleri düzenleyin.
 • Birlikte kutu oyunları, adam asmaca, isim-bitki-hayvan, kelime oyunları, sessiz sinema vb. oyunlar oynayabilirsiniz. Bence Tabu, Monopoly, Kızma Birader tüm aile üyelerini keyiflendirmek için ideal bir fikir. Kendi icat ettiğiniz bir oyunu da oynayabilirsiniz. Birlikte oyun tasarlayıp, kurallar koyabilirsiniz. İhtiyacınız olan oyun parçalarını yapıp kendi icat ettiğiniz bu oyunu oynamak! Sizin oluşturduğunuz oyun diğerleriyle etkileşim için inanılmaz bir yol olacak. İşbirliğinizin sonuçlarını görmek oynarken ve izlerken çok heyecanlı olacak.
 • Yapboz yapmak evde beraber sakince vakit geçirmek için güzel bir yoldur. Yapboz için doğru parçayı bulana kadar saatler geçer. Yapboz yapmanın en iyi yanı ise bittikten sonra ortaya çıkan bütün görüntüdür. Bu kısa bir aktivite değil, o yüzden yapbozunuzu rahatça yapabileceğiniz bir köşeye kurun. Eğer kullanmadığınız yedek masanız varsa yapboz yapmak için onu kullanabilirsiniz.
 • Diğer insanlarla uzaktan bağlantı kurduğumuz bugünlerde evcil bir hayvana sahipseniz çok şanslısınız. Evcil hayvanlar sizi kendi zihinsel sağlığınız için faydalı şeyler yapmaya motive edebilir. Evcil hayvanlarla yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler bir dereceye kadar normalliği geri getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Evde piknik yapabilirsiniz. Yemek dolu piknik sepetinizi ve diğer piknik malzemelerinizi hazırlayıp akşam yemeğinizi piknik yapıyormuş gibi yiyebilirsiniz. Aile hayatınızda bu tür çeşitliliklere sahip olmak aile üyeleri olarak daha yakın olmanızı sağlayabilir. Bu tür aktiviteler genellikle eğlence dolu anlar için bir katalizatör gibidir.
 • Ailenize ait eski fotoğraflardan bir defter oluşturup dekoratif objelerle süsleyebilirsiniz. Böylece hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirir hem de onların aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. 
 • Farklı zaman ve mekanlarda çekilmiş çeşitli aile fotoğraflarınızı seçin. Bu fotoğrafları gruplara göre ayırarak fotoğraf albümü oluşturun. Belki de özel bir gezi ya da birlikte yaptığınız anlamlı bir faaliyete odaklanmak isteyebilirsiniz. Bu albümü kişiselleştirin ve kendiniz yapın. Sonuçta, bu sizin hikayeniz!
 • Eski dergiler, renkli kağıtlar, kurumuş yaprak ve çiçeklerden bir kolaj yapabilirsiniz. Hatta aile resimlerinizi de ekleyebilirsiniz. Sonrasında yaptığınız bu çalışmayı çerçeveleterek evinizin duvarında sergileyebilirsiniz.
 • Evinizin minik de olsa bir bahçesi varsa orada, bahçeniz yoksa odanızın bir köşesinde bir çadır kurarak çocuklarınıza farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz.
 • Bir sinema gecesi düzenleyebilirsiniz. Yayınlanmış pek çok film var, aralarından ailenizin de sevebileceği bir film seçin. Film için patlamış mısırları ve atıştırmalıkları da unutmayın! Eğer yaratıcı olmak istiyorsanız, filme uygun bir sahne donanımı kurabilirsiniz.
 • Kütüphanenizdeki kitapları düzenleyin. Bu düzenleme sırasında çocuklarınızın da size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.
 • Takı yapmayı öğrenebilirsiniz. Bu çok zor değil. İnternette küpe, kolye, bileklik yapımını öğreten pek çok sayfa bulabilirsiniz. Yaptığınız takı aynı zamanda güzel bir hediyede olabilir.
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Otizm, Zihinsel yetersizliği olan çocukların evde kalma ile hareketliliklerinde, saldırgan davranışlarında artış olabilir. Bu tarz durumlarda takip eden hekimle en azından telefonla irtibat kurmak, yararlı olabilecek girişimleri öğrenmek faydalı olacaktır. Bunun yanında ailece egzersiz yapmak eve kapandığımız bugünlerde hem sizin hem çocuklarınızın ruh sağlığı ve  beden sağlığı (obeziteyi önleme) açısından olumlu katkıda bulunacaktır. Spor yapmak özellikle hareketli ve dikkat sorunları olan çocuklarda daha da önemli olacaktır. Çeşitli kurumların halihazırda evde yapılabilecek basit ama çok yararlı egzersiz videolarına çeşitli kaynaklardan kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Günümüz teknolojisi harika işliyor. Elimizdeki akıllı telefonlar donanımlı bir şekilde video çekebiliyorlar. Sadece kendinizin olduğu veya aile üyelerinin de içinde bulunduğu bir haber programı çekebilirsiniz. Bu aktivite aile üyelerinin toplum içinde kendilerini daha rahat ifade etmelerine katkı sağlayacaktır. Bunu evde yapmak, aile üyeleri olarak etkileşim kurmanın alışılmadık bir yolu olacak!
 • Karaoke gecesi düzenlemek ailenizle vakit geçirmek için gerçekten benzersiz bir aktivite. Eğlence ve kahkaha dolu bir zaman dilimi sizi bekliyor olacak! Herkes şarkı söylemeyi sever, sesi şarkı söylemeye uygun olmasa ve karaokede tam bir facia olsa bile.
 • Ufak gezintileri bile özlediğimiz bu dönemde aslında kendimizi dışarıda gibi hissetmemizin bir yolu var. Online gezilen müze ve yerleri keşfederek bu duygunuzu bastırabilirsiniz.
 • Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası… Kendinizin ve aile üyelerinizin kişisel ve akademik yönden gelişimlerine katkı sağlamak adına, internet üzerinden yürütülen kurs ve e-sertifika programlarına katılabilirsiniz.
 • Herkesin bir süre öğrenmeye çalışıp köşeye koyduğu bir müzik aleti ya da resim tuvali vardır! İşte şimdi, onları bulundukları yerden çıkarmanın tam zamanı. Yakın zamana kadar “Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?” dediğiniz şeyler için artık yeterli zamanınız var. Üstelik müzik, resim gibi uğraşlar insanı ruhsal açıdan besler ve günlük kaygılardan uzaklaştırır.